چهار شنبه , می 22 2019
قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس قالب وردپرس
خانه / آموزشگاه غواصی / فيزيولو‍ژي غواصي(عوامل دروني)

فيزيولو‍ژي غواصي(عوامل دروني)

عوامل درونی:
     برای اینکه سوخت و ساز بدن بطور صحیح انجام شود بایستی که غذا و اکسیژن کافی به آن برسد، خون شما مسئول حمل اکسیژن و غذا می باشد. در ادامه به شما نشان می دهد که چطور خون فاقد اکسیژن به ریه ها پمپاژ می شود جایی که دی اکسید کربن به خارج از ریه تخلیه و اکسیژن تازه وارد خون می شود. این خون تازه دارای اکسیژن به قلب برگشته و توسط پمپاژ قلب به تمام بدن می رود و آماده استفاده می گردد. خون مصرف شده (اکسیژن و مواد غذایی از دست داده) دوباره به قلب شما بازگشته و مجدداً عملیات از سر گرفته می شود. سلول های بدن اکسیژن لازم به منظور سوخت و ساز خود را از طریق خون جذب نموده و فرایند عملیات که اکسید کربن می باشد را دفع می نماید.

لرزیدن:
اگر شما در زیر آب شروع به لرزیدن کردید فوراً عملیات غواصی را در همان لحظه متوقف کرده و به سطح آب بیایید. بدنتان به شما می گوید که حرارت درون بدن شما پایین آمده و هنگامی که درجه حرارت بدن به 35 درجه سانتیگراد تنزل یابد، شرایطی که به آن هایپوتریما می گویند بوجود خواهد آمد. در این حال تنفس سریع و عمیق می شود و بعد از چند دقیقه لرزیدن کم می شود و عضلات سفت شده و یک حالت رخوت و خواب شدید در انسان بوجود می آید. چنانچه درجه حرارت بدن از 32 درجه سانتیگراد پایین بیاید تعقل سریعاً از بین می رود؛ که این حالت بسیار خطرناک است. و زندگی شما را شدیداً تهدید می کند.

گوش:
ساختمان عمومی گوش انسان به سه دسته تقسیم میشود:
1- گوش بیرونی: همانطور که از اسمش پیداست در محیط بیرون از سر وجود دارد
2- گوش میانی: یک حجم از هوا در آن حبس می باشد که هنگام فرو رفتن یا بالا آمدن از آب اگر در یک سطح از فشار صحیح قرار نگیرد ضایعه ای برای این قسمت بوجود می آید. کار پرده گوش یا پرده صماخ جلوگیری از نفوذ آب به گوش داخلی است و ارتعاشات صوتی را به گوش میانی انتقال می دهد و فشار هوای درونی و بیرونی را نیز کنترل می نماید
3- گوش درونی: وقتی که آب بسیار سرد است، سرما و رطوبت به گوش درونی منتقل می شود و تعادل را مختل و حالت ایجاد سرگیجه و تهوع می نماید؛ در این حالت به سطح آب آمده و به دکتر متخصص مراجعه نمایید تا عفونت و آلودگی در گوش باعث ضایعه جبران ناپذیر نشود

سینوس ها:
سینوس ها حفره های گودی در ساختمان استخوانی جمجمه هستند و توسط راه های باریکی به مجرای بینی وصل می شوند که دائماً راه های آن باید در غواصان سالم باز باشد. در موقع فرو رفتن درآب اکثراً مسئله ای به وجود نمی آید مگر اینکه مجراها بسته باشد. در این حالت مخاط آستر بافت های سینوسی خونریزی خواهند کرد و فضای خالی با خون پر می شود؛ در این صورت کمی درد تسکین می یابد. اگر در موقع فرود هر نوع دردی در ناحیه سینوس ها حس کردید غواصی را از همانجا متوقف کنید و به سطح آب بازگردید. اگر در غواصی ذکام شدید یا تب مالت داشتید بافت های شما ملتهب شده در نتیجه التهاب تنفسی و گرفتگی ناحیه بینی و شیپور استاش از گوش میانی ترشحات مخاطی تولید می شود که می تواند مجرای شنوایی و سینوس ها را بسوی بسته شدن سوق دهد. هرگز در صورت سرما خوردگی یا هرگونه عفونت گوش و حلق و بینی غواصی نکنید.

ریه ها یا شش ها:
اگر یک غواص در هنگام صعود از کف آب به بالا نفس خود را حبس نماید، هوای حبس شده در ریه منبسط می شود. اگر بافت های ریه بیشتر از حد نرمال کشیده شود ضایعه ای اتفاق می افتد که از طریق رفتن حباب های هوا در جریان خون و یا پاره شدن بافت ها می باشد این ضایعات بیماری ریوی نامیده می شوند. تنها راه علاج، قرار گرفتن در اتاق فشار می باشد. برای جلوگیری از ضایعات ریوی هرگز در عملیات غواصی با دستگاه هوای فشرده، نفس خود را حبس نکنید. تنفس دم و بازدم با دهان بایستی مرتب و در زیر آب خیلی آرام انجام گیرد. ریه یک شخص بالغ درحال استراحت 5 لیتر و در حال فعالیت 7 لیتر گنجایش دارد.

دندان ها: 
فضای محتوی هوا بندرت در دندان ها وجود دارد هر چند ممکن است در دندان های پر شده که مجدداً فاسد می شوند بوجود آید. این فضاها در اثر فشار حین فرو رفتن در اعماق مشکلاتی ایجاد می کند و باعث درد شدیدی در دندان می شود. در چنین مواردی حتماً به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانهای کسی که می خواهد غواصی در عمق انجام دهد باید سالم باشد یا اگر خراب است آن را دندانپزشک پر کرده باشد.

درباره ی ariyanoffshore

مطلب پیشنهادی

IMAG0399

ترس از غواصی

تا هنگامي كه روي آب ايستاده ايد و به درون اعماق آن خيره ايد مسلما …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فلزیاب - گنج یاب gold - فلزیاب هوکر hoker - فلزیاب ژئو تارا - فلزیاب کینگ 10 king - فلزیاب لورنز - خرید و فروش فلزیاب - فلزیاب ترکیه ای - فلزیاب پی مکس Pimax - فلزیاب و گنج یاب - فلزیاب okm - فلزیاب - فلزیاب جواهر - خرید شارژ - اسکریپت یاب - Download Wordpress Theme - اسکریپت - پرسش و پاسخ - سوال و جواب فلزیاب - کوتاه کننده لینک - مدافعان حرم -