چهار شنبه , می 22 2019
قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس قالب وردپرس
خانه / مطالب آموزشگاه / Sports / فيزيولو‍ژي غواصي (رابطه فشار و حجم)
IMAG0359

فيزيولو‍ژي غواصي (رابطه فشار و حجم)

رابطه فشار و حجم 

بدن انسان بیشتر از سیالات تشکیل شده است و فشارهای ناشی از غواصی ورزشی تاثیری بر آن ندارد. ضمناً فضاهای محتوی هوا در بدن انسان وجود دارد که از قانون بویل پیروی می کند. اگر فشار در فضاهای محتوی هوا در بدن با فشار محیط اطراف تنظیم نباشد فشار موجود در اطراف غواص منجر به ضایعاتی در بدن او خواهد شد.اینگونه ضایعات ممکن است در حین فرو رفتن به عمق یا بالا آمدن ناگهانی از عمق صورت پذیرد و در ناحیه گوش ها و سینوس ها و دندان ها ی خراب یا ریه ایجاد ضایعه نماید.

IMAG0359

واکنش های بدن انسان

حال به مهمترین بخش از شناسایی قابلیت های انسان در زیر آب می رسیم. به طور کلی انسان هم مانند دیگر پستانداران شیرجه رو مانند دلفین دارای قابلیت های ویژه ای برای انطباق با زندگی در زیر آب است که به آن واکنش پستانداران در زیر آب می گویند. ابعاد این انطباقات بدین شرح است :

1. تغییرات خونی:
تغییراتی در ماهیت گردش خون در بدن انسان در زیر آب ایجاد می شود تا انسان بتواند در زیر آب مقاومت کند. از جمله اینکه پلاسمای خون به سمت قفسه ی سینه حرکت می کند که شامل شش هاست که خود باعث افزایش فشار خون می شود. در نتیجه این پروسه شش ها بر اثر فشار فراوان در اعماق از کار نمی افتد.

2. کاهش ضربان قلب:
زمانی که انسان در آب قرار می گیرد قلب به صورت خود کار با ریتم آهسته تری حرکت می کند و در نتیجه عضلات قلب اکسیژن کمتری را مصرف می کند.

3. تولید اکسیژن:
پس از آنکه انسان به مدت 30 ثانیه در داخل آب قرار می گیرد آنگاه هموگلوبین بیشتری توسط سلول ها ساخته شده و در داخل خون جای می گیرد و در نتیجه ظرفیت حمل اکسیژن افزایش می یابد.

4. تغییر مکان خون:
یکی از اعجاب انگیز ترین قابلیت های خلقت انسان که در عمق زیاد خود را نشان می دهد آن است که در چنین عمق هایی خون از مکان هایی که نزدیک به سطح بدن باشد خود را پس  می کشد. مثلا از زیر پوست ها نوک انگشتان دست و پا و در بخش های محافظت شده ی بدن حالت های دفاعی به خود می گیرد تا از مهم ترین بخش های بدن مانند قلب و مغز محافظت کند.

تغییرات بر حسب عمق:

بدن زمانی که در عمق های مختلف قرار می گیرد واکنش های مختلفی انجام می دهد و این واکنش ها از همان زمان که بدن در عمق صفر یعنی در سطح آب قرار دارد و تنها صورت در زیر آب قرار گرفته آغاز می گردد.

1. عمق 5 متری: در این عمق فشار روی پرده های گوش افزایش می یابد و اینجاست که غواص باید با استفاده از تکنیک بخصوص هوا را به داخل گوش ها وارد کرده و تعادل هوایی را به وجود آورد.

2. عمق 10 متری: در این عمق افزایش در فشار آب باعث می شود تا انسان طبیعی شرایط متعادل خود را از دست بدهد و غرق شدن در این مرحله آغاز می شود.

3. عمق 30 متری: در این عمق شش ها درهم فشرده می شود تا به اندازه یک مشت انسان شوند که یک چهارم اندازه ی واقعی آن است.

4. عمق 100 متری: خروج نیتروژن از مغز آغاز می شود و در واقع نیتروژن در کار مغز اختلال ایجاد می کند و مغز قادر به تصمیم گیری منطقی نمی شود .

5. عمق 150 متری: ضربان قلب به کمتر از 15 تپش در دقیقه می رسد. در واقع به نوعی آمادگی اعجاب آور در بدن شخص ایجاد می شود تا قلب کاملا از کار نیفتد.

6. عمق 200 متری: این عمق بالا ترین رکورد زندگی در جهان است که توسط یکی دو تن از بزرگترین غواصان جهان به دست آمده چرا که در این عمق بدن انسان باید فشار آبی را تحمل کند که برابر چند تن است و این امر به واقع نیاز به یک سوپر من دارد.

درباره ی ariyanoffshore

مطلب پیشنهادی

IMAG0399

ترس از غواصی

تا هنگامي كه روي آب ايستاده ايد و به درون اعماق آن خيره ايد مسلما …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فلزیاب - گنج یاب gold - فلزیاب هوکر hoker - فلزیاب ژئو تارا - فلزیاب کینگ 10 king - فلزیاب لورنز - خرید و فروش فلزیاب - فلزیاب ترکیه ای - فلزیاب پی مکس Pimax - فلزیاب و گنج یاب - فلزیاب okm - فلزیاب - فلزیاب جواهر - خرید شارژ - اسکریپت یاب - Download Wordpress Theme - اسکریپت - پرسش و پاسخ - سوال و جواب فلزیاب - کوتاه کننده لینک - مدافعان حرم -